Nu är jag hemkommen från fem dagar i Vemdalsskalet, med vandring, fågelskådning, renspaning, hjortronplockning och lite akvarellmåleri!
Eftersom vi förlorade vår fina Farfarstuga tidigare i somras var min pappas kusin Birgitta världens snällaste och lät oss låna hennes hus, som ligger på granntomten. Q236 heter det efter bokningsbolagets namngivningssystem, och stugan var det charmigaste som tänkas kunde. Liten och mysig, med typisk fjällkänsla men även all bekvämlighetsutrustning en kan behöva (torkskåp, diskmaskin och öppen spis!) och med utsikt över Hovdefjället och Vargen. Som tack för att vi fick låna huset bestämde jag mig för att måla av det.
Den största utmaningen med den här bilden var vädret. Jag fick göra själva blyertsskissen en kväll, men gick in när knotten blev outhärdliga. När jag kvällen därpå satte mig med färgerna för att börja måla hann jag inte mer än ett par penseldrag innan regndropparna gjorde stora plaskavtryck på pappret och spred ut färgerna lite väl egensinnigt. Jag fick fortsätta målandet inomhus, med ett foto som referensbild, så riktigt friluftsmåleri blev det inte.
Den näst största utmaningen var själva vinkeln, att backen sluttade brant upp till stugan så hur jag än satt hamnade jag i grodperspektiv. Jag tycker det ger en spännande effekt åt bilden, men rent grafiskt innebar det ovana och kraftiga perspektivsförskjutningar som jag fick greja en stund och kanske inte helt lyckades med.
Jag har jobbat lite längre med den här bilden än vad jag brukar göra med en akvarell, dels för att försöka rädda vad regnet hann med att sabba, och dels för att få till de kraftfulla färgerna som huset och rallarrosorna i backen hade (men som krävde några lager eftersom akvarell är så transparent). Jag tycker allra mest om det nedre högra fönstret och den lilla lyktan, partiet med den öppna dörren och lampan, och är mindre förtjust i den övre fönsterraden som jag bearbetat för många gånger och till sist förlorat i ett enda blask. Men på det stora hela är jag nöjd med bilden, och den fick mig verkligen att känna att jag utvecklats i mitt akvarellmåleri!
Nu ska målningen skickas till Birgitta med tack för huslånet, och jag gå igenom och rensa bland alla tusentals renbilder jag längtar efter att få visa er!
Lämna ett svar