alternativ titel: Vad som inte blev mitt Monthly Makers-bidrag
Härom veckan sydde jag upp ett par byxor! Ni fick inte se något i söndagens DKV då de var back-up-bidrag till Monthly Makers geometritema (med sitt typ geometriska mönster), men sen fick jag ju flow och snickrade ihop en brosch istället, så jag höll dem hemliga alldeles i onödan.
Brallorna är sydda efter Ethels mönster och är egentligen en toile (provsömnad i billigt tyg) för att se vilka justeringar jag behöver göra för att få modellen att passa mig. Jag sydde i en halvful stuvbit med lite stretch vilket inte alls visade sig passa mönstret så slutresultatet är stort nog för hela familjen att använda samtidigt, men också det mest bekväma plagg jag äger, så som mjukisbralla duger de ju!
Till skillnad från mitt eget mönster (som jag sytt semesterbyxorna, flipendobyxorna och blombyxorna efter) har den här modellen en högre midja, påsfickor i sidorna (försöker visa det på bilderna ovan men skyller på att min mönsterpassning är för bra för att det ska synas hehe) och en mer ”klädd” look (om man inte gör dem i stl XXXXL med extra stretch vill säga).
Nu är jag på jakt efter ett svart tyg som inte drar åt sig all världens katthår för att kunna prova mönstret mer på riktigt. När jag får ihop det är jag bra sugen på att sy ett par blommiga à la Ethel också!
Byxorna är mitt bidrag till Sypeppen!
Lämna ett svar