anti-alla hjärtans dag: Motvallskort 2017

Jag har en lång tradition bakom mig av att skapa Motvallskort, en passiv-aggressiv kommentar på allt åbäkande inför denna icke-högtid vars kommers vi har olyckan att drabbas av den 14:e februari varje år. För er som hatar allt i er väg eller bara inte tror på jippot klipper jag ihop alternativa hälsningskort att skicka till dem ni älskar/stör er på. Här är årets skörd, varsågoda:


Ungherrar! Ytterligare ett skäl att stanna hemma.


Män och deras eviga kamp mot, med och för perfektion. Stackarna!!!


Serge Gainsbourg och Jane Birkin kan, enligt detta allvetande test hittat i en damtidning från forntiden, inte bygga vidare på sin relation.

En kvinna från en reklamannons för bilar (uppenbarligen) har hittat vad hon söker.


Det alla drömde om att få uppleva: fradgande munnar, glänsande skinn och kittlande pungskav.


Planer för dagen: göra kaffeved av stolen och gjuta igen nyckelhålet.


Tinder be like.

Hoppas ni står ut och klarar er genom skiten! Vi syns på andra sidan!

Mer:
Motvallskort 2016
Motvallskort 2015
Motvallskort 2014

Comments

16 svar till ”anti-alla hjärtans dag: Motvallskort 2017”

  1. Profilbild för Emilia

    alltså detta är så genialiskt!!! Satt och fnissade vildare och vildare för varje bild men när jag läste (beskuret) så brast det ut i skratt. ÄLSKAR övertydliga undertexter tycker det är så komiskt. Applåd till dig Alicia!

  2. Profilbild för Jessica Andersdotter

    Alltså Alicia du är briljant

  3. Profilbild för Borgmästaren

    Ja, men de var ju bara sjukt roliga och fyndiga! Lycklig den som får dem. Pojkdrömmen är min absoluta favorit :) :) :)

  4. Profilbild för Alicia Sivert

    Tack bästa ni!! Glöm inte bort det femte hjulet!

  5. Profilbild för Wilda

    Haha, älskar den här sidan hos dig och din finurlighet. Ljuvligt!

  6. Profilbild för Helga

    Ungherrar!!!!!! Så.Bra.

  7. Profilbild för johanna
  8. Profilbild för josefin lundgren

    Alltså jag skrattar högt här hemma, fantastiskt! vilken grej!

  9. Profilbild för Tyg och otyg

    Alltså den första! Jag älskar't!

  10. Profilbild för hanna, förbanna

    hahaha, "kittlande pungskav" <3333

  11. Profilbild för denise

    JAG ÄLSKAR DET HÄR SÅ MYCKET ATT JAG MÅSTE SKRIVA ALLTING I CAPS OMGOMGOMG!!! <3

  12. Profilbild för Fredrikapåvinden

    Åh en sån fröjd för sinnet! De här korten är genialiska! Mina favoriter i år är den första plus pojkdrömmen <3

  13. Profilbild för Mikaela

    Älskar det här! + så välbehövligt just den här dagen!

  14. Profilbild för Linnéa

    Hahah vilka roliga kort!! Glad anti-allahjärtansdag ;)

  15. Profilbild för Bisa
    Bisa

    Haha, underbart! På tal om bild nummer två, har tant sett Man who has it all på facebook? Också briljant! https://www.facebook.com/MANWHOHASITALL/?fref=ts

  16. Profilbild för Grahnslöjd

    Hahahaha:D Älskar första bilden och lingonrisbilden (fast alla var bra)!!!! Här kommer Alla hjärtans dag att passera obemärkt förbi som vanligt. Kul att se din syn på den här dagen, haha:)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hej! Jag använder cookies för att ge dig en bättre upplevelse av den här sidan, analysera statistik och kunna personifiera innehållet så det passar besökarna bättre. Genom att fortsätta godkänner du mitt användande av cookies. Vill du läsa min integritetspolicy kan du göra det här.