Det var lätt att tänka att min lilla fönsterodling skulle gå en stilla död till mötes under tiden jag var på semester, men när jag kom hem efter fyra dagar i England var det som att någon hade kastat engorgio-förtrollningen över alla paprikor, för oj som de trängdes!
Det betydde omplantering, så en särskilt snuvig söndag vräkte jag ut alltsammans på köksbordet och satte igång.
Så pillade jag ner de 27(!) plantorna i 25 krukor och nu måste jag börja adoptera bort paprikor för nästa fråga är var sjutton jag ska förvara allihop?
När jag ändå hade jordat ner hela lägenheten passade jag på att plantera över tomaten i en större kruka, och se på den nu! 55 cm över jorden (när bilden togs, men nu växer den flera centimeter om dagen) och en stolthet för hela sitt släkte!
Min jätteavokado hade fortsatt att dela på sig, låångsamt, låååångsamt.
Och även de två små ekoavokadorna hade spruckit och ur den ena slingrade sig tungan ut på ena sidan! Oj vilken spänning!
En vecka senare såg det ut såhär!
Och såhär!
Och paprikorna verkar gilla att ha fått mer rotrum för nu dansas det i krukorna var natt.
Men det mest spännande med att komma hem var att mina citronkärnor (som jag helt gett upp hoppet om) hade grott!
Och en vecka senare ser de ut såhär!
Hur är statusen i era rabatter, miniatyrväxthus, köksfönsterodlingar, grönsaksland och balkonglådor?
Lämna ett svar